O 415% wzrosła w 2017 roku liczba ataków ransomware.

By in ,
O 415% wzrosła w 2017 roku liczba ataków ransomware.
Choć liczba ataków rośnie, to zmieniają one swój charakter – wynika z nowego raportu F-Secure. Zagrożenie ransomware w najbliższej przyszłości będzie dotyczyło w większym stopniu firm niż zwykłych użytkowników.

W ubiegłym roku o 415 procent przybyło ataków ransomware (w porównaniu z 2016), w 2016 z kolei – o 819 procent (w odniesieniu do 2015 roku). Ale raport F-Secure pokazuje coś bardziej zaskakującego.

Ataki ransomware wyjątkowo przybrały na sile w ubiegłym roku (graf. F-Secure)

Okazuje się, że za tak wysokie liczby odpowiada głównie jeden typ ataku – WannaCry, który stanowił aż 9/10 wszystkich wykryć dokonanych przez specjalistów. Od października 2016 ataki z wykorzystaniem innych rodzajów ransomware znacząco spadły, choć zintensyfikowały się ponownie we wrześniu 2017 roku.

WannaCry dominuje wśród zagrożeń typu ransomware (graf. F-Secure)

Według raportu, ransomware będzie ewoluował w stronę globalnych ataków skoncentrowanych na korporacjach a nie prywatnych użytkownikach. Specjaliści mówią tu np. o rodzinie zagrożeń SamSam, które przedostają się do systemów przez niezabezpieczone porty RDP (Remote Desktop Protocol), o czym ostatnio przekonały się urzędy w Atlancie. Sean Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa w F-Secure twierdzi, że początkujący hakerzy stracili zainteresowanie oprogramowaniem do wymuszania okupów. Dlaczego?

— Prawdopodobnie największe znaczenie ma cena bitcoina, ponieważ dzięki niej kopanie kryptowalut stało się dla cyberprzestępców o wiele bardziej opłacalne i zapewne mniej ryzykowne. Powodem mogą być też spadające przychody, ponieważ świadomość zagrożeń zachęciła wielu użytkowników do regularnego tworzenia kopii zapasowych. Nie bez znaczenia jest spadek „wiarygodności” hakerów, jeśli chodzi o spełnianie obietnic odszyfrowania danych. Należy jednak pamiętać, że cyberprzestępcy wykorzystają każdą możliwą okazję i znowu sięgną po ransomware, jeżeli tylko warunki będą dla nich odpowiednie — podsumowuje Sullivan.

Dopiero co pisaliśmy o nowym ataku WannaCry na amerykańską szkołę. Jak się okazuje, nie wszyscy zaktualizowali system Windows, który załatał lukę wykorzystywaną przez wirus. Nawet jeśli hakerzy rzeczywiście mniej interesują się ransomware, warto pamiętać o update’owaniu systemu i o oprogramowaniu antywirusowym.