Oszustwo na portalach z ogłoszeniami. Uważaj na propozycję kupna z zagranicy.

By in ,
Oszustwo na portalach z ogłoszeniami. Uważaj na propozycję kupna z zagranicy.

W dzisiejszych czasach prośba o wysyłkę zagranicę nikogo nie dziwi. Wystawiający na OLX czy Otomoto muszą jednak uważać – oszuści mają nowy sposób na kradzież pieniędzy.

Skorzystanie z serwisu, przy pomocy którego generuje się CV, może dziś odbić się czkawką. Dokumenty były bardzo łatwo dostępne dla innych osób.
Wystawiający przedmiot mogą dostać propozycję kupna z zagranicy. Gdy sprzedający się zgodzi, na jego skrzynkę pocztową zostanie wysłane potwierdzenie wpłaty. Jest jednak haczyk – „dowód” pochodzi z „service@paypal.pl”, tymczasem powinien z „service@paypal.com”. Oszuści po prostu wysyłają potwierdzenie z fałszywego konta.

Na czym zarabiają oszuści? Fałszywa wiadomość informuje o tym, że do zaksięgowania pieniędzy potrzebna jest wpłata na podany adres w Western Union. W ten sposób cyberprzestępcy wyłudzają pieniądze. Już tutaj powinna zapalić się lampka ostrzegawcza, ale osoby, które rzadziej wysyłają przedmiot za granicę lub nie korzystają z PayPala, mogą być nieświadome procesu.

„Po telefonie do PayPal okazało się, że takich pseudotransakcji jest coraz więcej” – ostrzega osoba, która nagłośniła nowe oszustwo na portalach z ogłoszeniami.

Właśnie dlatego OLX przestrzega swoich użytkowników:

„Wpłata z góry zawsze obarczona jest sporym ryzykiem. Może się tak zdarzyć nie tylko przy kupnie przedmiotu, ale także przy opłacie za usługi oraz gdy Sprzedający prosi o zapłatę za przesyłkę darmowego przedmiotu. W ten sposób możesz stracić pieniądze i nigdy nie zobaczyć zamówionego towaru. Jeśli już decydujesz się na przelew, sprawdź w internecie, czy podany przez Sprzedającego numer konta bankowego nie był wykorzystywany w nieuczciwych celach. W żadnym razie nie wysyłaj pieniędzy za granicę!” – czytamy w zasadach bezpieczeństwa.

Źródło:/tech.wp.pl/