500 tys. komputerów zarażonych nowym krypto-wirusem w 3 dni

By in , ,
219
500 tys. komputerów zarażonych nowym krypto-wirusem w 3 dni

Nowy rodzaj złośliwego oprogramowania kryptograficznego wykorzystał pół miliona komputerów do wykopania 133 tokenów Monero (XMR) o wartości około 25 tysięcy dolarów w przeciągu trzech dni, jak wynika z najnowszych badań firmy 360 Total Security, zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym.

Złośliwe oprogramowanie, zwane WinstarNssmMiner, stanowi nowe wyzwanie dla użytkowników ze względu na zdolność do kopiowania i niszczenia zainfekowanych maszyn. Jak podają użytkownicy, próba usunięcia malware prowadzi do uszkodzenia sprzętu komputerowego.

W ostatnich miesiącach powszechnym zjawiskiem stały się wirusy, wykorzystujące popularność rynku kryptowalutowego – głównie do kopania popularnych tokenów bez wiedzy właścicieli maszyn obliczeniowych. W 2018 r. liczba przypadków drastycznie wzrosła. W okresie od września 2017 do stycznia 2018 r. ostrzeżenie Microsoftu wskazywało tylko na 644 tys. zainfekowanych urządzeń, czyli niewiele więcej niż trzydniowy “sukces” WinstarNssmMiner.

Komentując najnowsze zagrożenie, zespół 360 TS powiedział, że jest “zaskoczony”, możliwościami wirusa. Ten bowiem oprócz samego wydobycia Monero, może również wywołać awarię sprzętu, jeśli wykryje obecność niektórych programów antywirusowych: “To złośliwe oprogramowanie jest bardzo trudne do usunięcia, ponieważ komputery ofiar psują się natychmiast po jego identyfikacji i próbie usunięcia”.

Raport opisuje jednocześnie działanie wirusa jako “snobistyczne”. Ten zdaje się w ogóle nie aktywować w przypadku systemów antywirusowych od firm Avast i Kaspersky, na pozostałych powodując natomiast usterki.

Źródło:/Comparic.pl/

54321
(0 votes. Average 0 of 5)