Sklep Google znów zainfekowany. SophosLabs odkryli malware w 25 aplikacjach do edycji zdjęć.

By in ,
Sklep Google znów zainfekowany. SophosLabs odkryli malware w 25 aplikacjach do edycji zdjęć.

Firma SophosLabs znana z zagadnień związanych z bezpieczeństwem odkryła właśnie, że w Sklepie Google Play wciąż pojawiają się aplikacje, które przechowują złośliwe oprogramowanie reklamowe Guerilla. Malware zostało zidentyfikowane jako Andr/Guerilla-D i miało trafić do Sklepu Play w marcu i kwietniu bieżącego roku.

SophosLabs odkryli, że w Sklepie Play znowu pojawiło się złośliwe oprogramowanie. Tym razem chodzi o Andr/Guerilla-D, złośliwy kod reklamowy, który w ostatnich miesiącach trafił do platformy Google i pojawił się w niewinnie wyglądających aplikacjach do edycji zdjęć. SophosLabs wykryli, że malware pojawiło się w aż 25 różnych aplikacjach. Wszystkie zostały już zgłoszone do Google.

Niestety, to nie pierwszy taki przypadek, kiedy malware przedostaje się przez kontrolę jakości Google. Jeszcze na początku bieżącego roku SophosLabs poinformowali o ponad 12 złośliwych aplikacjach i opublikowali raport na temat szkodliwego oprogramowania Guerilla, którego celem są użytkownicy Androida. Guerilla działa głównie w narzędziach, np. grach, latarkach czy edytorach zdjęć. Zainfekowane programy łączą się ze zdalnymi serwerami i otrzymują instrukcje do pobrania złośliwych plików JAR.

Oprócz tego kod Java generuje nieuczciwe przychody z reklam dla twórców aplikacji. Telefon sam klika w reklamy Google w tle, bez wiedzy użytkowników. Google Play to jednak nadal jeden z najbezpieczniejszych oficjalnych sklepów z aplikacjami. Jeśli zaś potrzeba wam mobilnej ochrony, warto zainteresować się różnymi programami antywirusowymi na urządzenia mobilne.

Źródło:/Komputer Swiat/